Životopis

Jiří Štrunc (1969) vystudoval hru na housle na Konzervatoři v Plzni (1990) a obor dirigování na Akademii múzických umění v Praze (1995). V roce 1993 absolvoval studijní pobyt na Guildhall School of Music v Londýně a mistrovské kurzy u prof. Helmutha Rillinga (1992–1993, Praha, Stuttgart, USA). Získal řadu ocenění na Mezinárodní dirigentské soutěži Pražské jaro 1995 (Cena pro nejlepšího českého účastníka, Cena Nadace Gideona Kleina, Cena na památku dirigenta Rafaela Schächtera a Cena hlavního města Prahy).

Od začátku své profesionální kariéry (1995) se Jiří Štrunc soustavně věnuje intenzivní spolupráci jak s operními domy, tak i se symfonickými orchestry v České republice i v zahraničí.

Od roku 1997 je stálým dirigentem opery Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde nastudoval a dirigoval několik desítek operních titulů světového i českého repertoáru,např. : Turandot, Bohéma, Madama Butterfly, Gianni Schicchi, Manon Lescaut , Suor Angelica, Tosca (G.Puccini) ,Carmen (G.Bizet) , Mefistofeles (A.Boito), Eugen Oněgin, Panna orleánská (P.I.Čajkovskij), Trubadúr, La traviata, Síla osudu, Nabucco, Rigoletto (G:Verdi) , Boris Godunov (M.P.Musorgskij), Don Giovanni, Cosi fan tutte, Figarova svatba, Kouzelná flétna (W.A.Mozart), Salomé (R.Strauss), Bludný Holanďan (R.Wagner), Prodaná nevěsta, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství (B.Smetana), Rusalka, Čert a Káča (A.Dvořák), Její pastorkyňa, Příhody lišky Bystroušky (L.Janáček), Veselohra na mostě, Ženitba, Voják a tanečnice (B.Martinů) a další. Ve světové premiéře nastudoval operu českého skladatele Zdeňka Lukáše Veta za vetu (1999). V letech 2003 a 2005 řídil více než 40 představení při hostování plzeňské opery v Japonsku (La traviata, Madama Butterfly, Prodaná nevěsta, Trubadúr, Carmen).

Jiří Štrunc se poprvé úspěšně představil ve Státní opeře Praha v roce 2003 s novým hudebním nastudováním opery Madama Butterfly G. Pucciniho a v roce 2006 zde přijal stálé angažmá. Ve Státní opeře Praha diriguje řadu světových operních titulů, jako např. Bohému, Sedláka kavalíra, Komedianty, Trubadúra, Rusalku a Madama Butterfly. V roce 2013 zde nastudoval melodram I. Stravinského Persefona a dokumentární operu Toufar A. Březiny se Soňou Červenou v titulní roli. V sezóně 2014/2015 mu bylo svěřeno nastudování a provedení opery G. Verdiho Macbeth.

Neméně významná je spolupráce J. Štrunce s operou Národního divadla v Praze, kde se představil v inscenacích oper Rusalka, Čert a Káča a La traviata. Ve Státním divadle v Košicích uvedl Madama Butterfly G.Pucciniho.

Rozsáhlá znalost symfonického repertoáru umožňuje Jiřímu Štruncovi rozvíjet bohatou koncertní činnost s mnoha významnými českými i zahraničními symfonickými orchestry.

V letech 1996–2000 působil jako dirigent Karlovarského symfonického orchestru, v sezóně 2010/2011 zde byl šéfdirigentem a poté se stal stálým hostujícím dirigentem.

Oceňována je rovněž dlouhodobá a pravidelná spolupráce J. Štrunce s japonskými orchestry, např. Gunma Symphony Orchestra a Yamagata Symphony Orchestra, se kterými provádí vedle děl světových skladatelů i významná díla symfonického repertoáru české hudby.

V sezóně 2012/2013 debutoval Jiří v abonentní řadě Nuernberger Symphoniker, kde s velkým úspěchem provedl Fibichovu 1. Symfonii.

V průběhu své profesionální kariéry spolupracoval Jiří Štrunc s celou plejádou významných českých i zahraničních sólistů, jako např. Yuzuko Horigome (housle), Olivier Latry (varhany), Koji Oikawa, Ivan Klánský, Martin Kasík, Ivo Kahánek, Jitka Fowler Fraňková, Adam Skoumal (klavír), Shizuka Ishikawa, Ivan Ženatý, Václav Hudeček, Pavel Šporcl, Gabriela Demeterová, Jiří Vodička (housle), Jitka Hosprová (viola), Radek Baborák (lesní roh), Petr Nouzovský (violoncello) a další.

Jiří Štrunc pravidelně vystupuje na mezinárodních hudebních festivalech Pražské jaro a Smetanova Litomyšl.

Neméně důležitá je spolupráce J. Štrunce s řadou českých symfonických orchestrů jako je např. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Český národní symfonický orchestr, Filharmonie B. Martinů ve Zlíně, Pražská komorní filharmonie, Plzeňská filharmonie, Filharmonie Hradec Králové a Jihočeská komorní filharmonie.

Pedagogicky působí Jiří Štrunc od roku 1992 na Konzervatoři Plzeň, v letech 2009 – 2011 rovněž na katedře dirigování Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze.